Prisutne je pozdravila prof. Svetlana Matić, predsednica Društva. Govorila je o kulturnim manifestacijama i aktivnostima koje je društvo organizovalo u poslednjih pet godina i najavila da će u prvoj polovini ove godine, biti štampan Letopis, kao svedočenje i podsećanje na sva protekla značajna dešavanja, a u cilju očuvanja srpskog jezika, naše kulture, verskog i nacionalnog identiteta. Zahvalila se prisutnima na podršci i dolasku, a posebno Zajednici srpskih klubova na dodeljenom odlikovanju društvu, koje je nagrađeno Zlatnom plaketom za 2024. godinu, za postignute rezultate i zasluge u očuvanju i prezentovanju srpskog jezika i književnosti u Austriji.
Matićeva se zahvalila Ministarstvu kulture Republike Srbije, koje je finansijski podržalo izradu ove izložbe, a koju je dizajnirao Dušan Borisavljević.
Na 19 panela, koji prate knjigu Tragovi bečkih Srba, između ostalog, nalaze se adrese sa fotografijama poznatih kulturnih institucija, kao i destinacije koje treba posetiti, a gde su Srbi ostavili svoj trag. Reč je o Ambasadi i Konzulatu Republike Srbije, Misiji Oebsa, Predstavništvu Republike Srpske, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Bečkoj operi, Akademiji muzičkih i likovnih umetnosti, Nacionalnoj biblioteci, Parku Dijane Budisavljević, bistama i spomen-pločama poznatih i znamenitih Srba, među kojima se posebno ističu: Vuk Stefanović Karadžić, Mina Karadžić, Savo Mrkalj, Branko Radičević, Petar i Paula Preradović i mnogi drugi. Osvrnula se i na Sporazum o saradnji između gradova Beograda i Beča, koji su 2019. godine potpisali gradončelnici dr Zoran Radojičić i dr Mihael Ludvig.
Svetlana Matić je prisutne upoznala sa budućim aktivnostima i kulturnim manifestacijama, koje će društvo organizovati u narednom periodu. Ova godina će biti u znaku obeležavanju 150 godina od rođenja Mileve Marić Ajnštajn, a Društvo će ga obeležiti na dostojanstven i prikladan način, kako i dolikuje velikoj matematičarki i fizičarki, koja je dala veliki doprinos u razvoju nauke, a ipak, ostala u senci svog supruga Alberta Ajnštajna.
Izložbu je zvanično otvorila Aleksandra Jovanović, konzul Republike Srbije u Beču, izražavajući zadovoljstvo što ima priliku da pozdravi prisutne, u ime Ambasade Republike Srbije i NJ.E. ambasadora gospodina Marka Blagojevića, kao i u svoje lično ime.
„Nadam se da će danas, Srbi u Austriji i ubuduće ostavljati samo lepe i dobre tragove, na ponos svoje otadžbine. U nadi da će ova izložba živeti i biti posećena, ja je evo i zvanično otvaram“, istakla je konzulka Aleksandra Jovanović, u svom nadahnutom govoru.
Nakon oficijelnog dela programa, organizovano je i zajedničko fotografisanje, uz potpisivanje knjiga, druženje i koktel. Izložba će biti na raspolaganju posetiocima do 15. februara 2025. godine, u prostorijama Zajednice srpskih klubova, u desetom bečkom okrugu. Adresa: Gudrunstrasse 133b.
Osim članova društva, kulturnih i javnih poslenika, ovom događaju su prisustvovali izaslanik ambasadora BiH u Austriji NJ. E. Siniša Bencun, gospodin Vladimir Glamočlija, savetnik, Anđela Đurić, ispred Predstavništva Republike Srpske i mnogi drugi.