Četvrta konferencija medija u dijaspori i Srba iz regiona održana je 12. i 13. aprila u Beogradu, u Ministarstvu vera i dijaspore i prostorijama Udruženja novinara Srbije i Nezavisnog udruženja novinara Srbije.
Konferenciju je u svečanoj sali Ministarstva vera i dijaspore otvorio ministar Srđan Srećković, a učesnike skupa pozdravili su i ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović i predsednik NUNS-a Vukašin Obradović.
Nakon otvaranja skupa medija iz dijaspore održane su dve panel diskusije.
Okrugli sto “RTS kao javni servis dijaspore i Srba u regionu”održan je u Pres centru UNS-a. Istog dana u Medija centru učesnici skupa govorili su i na temu “Uloga, značaj i perspektiva medija dijaspore u kontekstu globalne krize medija”
U dijaspori danas postoji više od 90 medija u najmanje 25 zemalja širom sveta, u kojima živi jedna trećina srpskog stanovništva. Cilj ovakvih skupova je pružanje podrške medijima i novinarima koji žive i rade van Srbije u ostvarivanju bolje profesionalne komunikacije sa maticom, jačanju svesti o poreklu, kulturi i tradiciji države svog porekla.
FOTOGRAFIJE
Izveštaj:
Poruke Četvrte konferencije medija dijaspore i Srba u regionu
Četvrta konferencija novinara iz dijaspore i regiona održana je 12. aprila u Beogradu, a njena poruka je poboljšanje imidža Srbije u svetu što bi doprinelo boljoj političkoj poziciji zemlje, ali i atraktivnosti privrednog ambijenta za strane investitore
Ovom tradicionalnom skupu novinara i urednika štampanih i elektronskih medija Srba iz inostranstva prisustvovalo je 70 novinara iz 36 redekacija.
„Država Srbija, mediji u zemlji, kao i mediji u dijaspori i regionu treba zajednički da rade na poboljšanju imidža Srbije u svetu. Cilj je da kroz što sadržajniju informisanost svaki Srbin, ma gde živeo, shvati svoju ulogu amabasadora i predstavnika Srbije”, poručio je Srđan Srećković,ministar vera i dijaspore na svečanom otvaranju.
Prvi srpski časpopisi nastali su upravo u dijaspori, rečeno je na skupu, a zadatak ovih medija (kojih je trenutno 90 u 25 zemalja sveta) je da čuvaju, jačaju i razvijaju nacionalni, jezički, verski, kulturni i duhovni identitet blizu četiri miliona Srba koji žive van granica Srbije.
U panel diskusiji „RTS kao javni servis dijaspore i Srba u regionu“ na kojoj su učestvovali Miodrag Jakšić, državni sekretar u Ministarstvu vera i dijaspore, dr Tatjana Ćitić, urednica Digitalnog i Satelitskog programa RTS-a, Zoran Milikić, pomoćnik direktora Televizije Beograd i Nino Brajović, Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije istaknut je značaj ovog programa za Srbe van matice.
Tatjana Ćitićje istakla između ostalog značaj takvog postojanja ali i saradnje u oblasti informisanja Javnog servisa sa Kulturno-informativnim Centrom Spona iz Makedonije.
Sličan stav izneo je na Konferenciji i Milorad Vujović, direktor i glavni i odgovorni urednik Međunarodnog radija Srbije predstavivši program i interaktivnu mapu radija.