Четврта конференција медија у дијаспори и Срба из региона одржана je 12. и 13. априла у Београду, у Министарству вера и дијаспоре и просторијама Удружења новинара Србије и Независног удружења новинара Србије.
Конференцију је у свечаној сали Министарства вера и дијаспоре отворио министар Срђан Срећковић, а учеснике скупа поздравили су и министар културе, информисања и информационог друштва Предраг Марковић, председница УНС-а Љиљана Смајловић и председник НУНС-а Вукашин Обрадовић.
Након отварања скупа медија из дијаспоре одржане су две панел дискусије.
Округли сто “РТС као јавни сервис дијаспоре и Срба у региону” одржан је у Прес центру УНС-а. Истог дана у Медија центру учесници скупа говорили су и на тему “Улога, значај и перспектива медија дијаспоре у контексту глобалне кризе медија”
У дијаспори данас постоји више од 90 медија у најмање 25 земаља широм света, у којима живи једна трећина српског становништва. Циљ оваквих скупова је пружање подршке медијима и новинарима који живе и раде ван Србије у остваривању боље професионалне комуникације са матицом, јачању свести о пореклу, култури и традицији државе свог порекла.
ФОТОГРАФИЈЕ
Извештај:
Поруке Четврте конференције медија дијаспоре и Срба у региону
Четврта конференција новинара из дијаспоре и региона одржана је 12. априла у Београду, а њена порука је побољшање имиџа Србије у свету што би допринело бољој политичкој позицији земље, али и атрактивности привредног амбијента за стране инвеститоре
Овом традиционалном скупу новинара и уредника штампаних и електронских медија Срба из иностранства присуствовало је 70 новинара из 36 редекација.
„Држава Србија, медији у земљи, као и медији у дијаспори и региону треба заједнички да раде на побољшању имиџа Србије у свету. Циљ је да кроз што садржајнију информисаност сваки Србин, ма где живео, схвати своју улогу амабасадора и представника Србије”, поручио је Срђан Срећковић, министар вера и дијаспоре на свечаном отварању.
Први српски часпописи настали су управо у дијаспори, речено је на скупу, а задатак ових медија (којих је тренутно 90 у 25 земаља света) је да чувају, јачају и развијају национални, језички, верски, културни и духовни идентитет близу четири милиона Срба који живе ван граница Србије.
У панел дискусији „РТС као јавни сервис дијаспоре и Срба у региону“ на којој су учествовали Миодраг Јакшић, државни секретар у Министарству вера и дијаспоре, др Татјана Ћитић, уредница Дигиталног и Сателитског програма РТС-а, Зоран Миликић, помоћник директора Телевизије Београд и Нино Брајовић, Генерални секретар Удружења новинара Србије истакнут је значај овог програма за Србе ван матице.
Татјана Ћитић је истакла између осталог значај таквог постојања али и сарадње у области информисања Јавног сервиса са Културно-информативним Центром Спона из Македоније.
Сличан став изнео је на Конференцији и Милорад Вујовић, директор и главни и одговорни уредник Међународног радија Србије представивши програм и интерактивну мапу радија.