У Години Николе Тесле, у јануару ове године, у Њујорку је постављен његов 35 монумент на свету. Тесла седи у у парку где је за живота овај српски геније хранио америчке голубове. Вајар овог дивног монумента је Стан Вотс, Американац из Њујорка. Теслина научна фондација из Филеделфије је овог уметника одликовала Теслином златном медаљом.
Ову Теслину златну медаљу носи и Стане Рибич, председник Удружења Срба у Словачкој, који са супругом Аницом Рибич планира да у Новом Саду постави и отвори 36. по реду мермени споменик српском генију. Рибич је пре пет година бисту Николе Тесле поставио са пријатељима Словацима у здању Радио и телевизије у Братислави.
Раде Бакрачевић, витез и први Србин Марибора и Штајерске планира да на Техничком факултету у Грацу постави бисту српског генија, које се школовао у Аустрији.
Најцењенији Србин на свету, Никола Тесла, данас има бисте и споменике у двадесетих држава. Највише, 20 бисти, налазе се на америчких факултетима и универзитетима Харвард, Јејл, Колумбија, Принстон, Мичиген, Висконсин, Мериленд, Илиноис, Пурдју, Корнел, Дјук, Карнеги Мелон, Филаделфија, Универзитет Џон Хопкинс, Универзитет Пен, Универзитет Пенсилваније, Универзитет Мичигена, Институт технологија Масачусетса, Институт технологија Калифорније и Институт технологија Џорџије.
Тесла краси Измир, Баку, Праг, Будимпешту, Темишвар, Париз, Перт, Загреб, Бања Луку, Нијагару. Највећи споменици Тесли налазе се у САД и Канади. Бронзани споменик Николи Тесли, рад вајара Франа Кршинића, постављен је 1976. године на Нијагариним водопадима у држави Њујорк, са америчке стране. Исти споменик се налази испред Електротехничког факултета у Београду.
На Нијагариним водопадима, са канадске стране, у парку 9. јула 2006. године постављен још један споменик Николи Тесли. Висок је три метра.
Име и лик Николе Тесле се користе у више од стотину назива школа у Србији, Републици Српској, БиХ, Црној Гори, Хрватској и српском расејању. Исто толико има и назива културних и научних друштава, предузећа, компанија, фирми, марки производа (аутомобил „Тесла“). Направљено је и на десетине књига и филмова о Николи Тесли (филмови „Престиж“ и „Битка за струју“).
„Никола Тесла је творац наше будућности. Њега амерички еколози узимају за оснивача чистоте космичке енергије и природе планете Земље. Ми Срби га највише ценимо због његовог православља и блиставог ума“, каже Зоран Буловић, председник Теслине научне фондације у Србији, која је одликовала патријарха Порфирија Орденом Николе Тесле.
Име и презиме Николе Тесле назив је награде које, на пример, додељују Факултет електротехнике у Београду, Термоелектрана у Обреновцу, Институт „Михајло Пупин“ из Београда, Телснина научна фондација, која је управо расписала конкурс за награде у 2020. години. Сличне награде додељује сплитски Завод за научни рад Хрватске, хрватска Фондација „Гениј за будућност“, Хрватски савез иноватора, канадска организација Срба из Торонта.
У САД награду „Никола Тесла“ додељује Управни одбор Међународне асоцијације енергетичара. Последњих година ову награду су добили научници Адел Разек из Француске, Томи Себастиан из САД, Акира Чиба из Јапана и Зи Куанг Зу из Велике Британије.
Награда „Никола Тесла“ се додељује за техничко-техлошка достигнућа и иновације у области филмске индустрије у Холивуду. Додељује је Међународна академија за штампу од 2004. године као сателитску награду како би подржала „пионире технологије филмског стварања“. Носици овог признања са статуом српског генија последњих година су били Џемс Камерон, Џорџ Лукас, Ричард Донер, Џери Луис, Волтер Мерц, амерички монтажер и дизајнер звука, Роберт Легато (2018), Кевин Бејло (2019) и Џо Летери (2020) Статуету је дизајнирао познати скулптор Драган Раденовић.
Златник са Теслиним ликом Доналду Трампу
О Николи Тесли као великану америчке науке и културе говорили су председници Џорџ Буш Млађи и Доналд Трамп. Џорџ Буш Млађи је Теслу уврстио у пионире стварања САД и америчке науке. А Доналд Трамп га је признао као најугледнијег светског научника.
Током посете Вашингтону председник Србије Александар Вучић је америчком председнику Доналду Трампу поклонио пре три године златник Народне банке Србије са ликом Николе Тесле. Тај златник данас стоји у трезору Беле куће. Како је том приликом назначено, „реч је о симболичном поклону пошто је на њему лик америчког научника српског порекла, који је својим радом задужио свет и који је важна спона између САД и Србије“.
„Тесла је дошао у Америку 6. јуна 1884. године у Њујорк са писмом препоруке које је добио од претходног свог шефа Чарлса Бечелора. Тесла је аутор више од 700 патената, регистрованих у 25 земаља, од чега у области електротехнике 112. У САД је преминуо 7. јануара 1943. године. Он је српски гнеије, представник америчких Срба и исељеника, амерички научник и најцењенији Србин на свету“, написале су овим поводом америчке новине.
Никола Тесла има своје булеваре, авеније и улице у тридесета градова света. Четири вароши у САД носе његово име. И једна средња школа у држави Илиноис, планира да од ове 2023. године носи име Николе Тесле.
„Тесла је својим проналасцима и завештањима, која је оставио, ујединио човечанство. Он је и данас актуелан као човек који утиче на будућност наше планете. Зато није чудно што га славе у најмање двадесет држава света, које су му подигле споменике. Никола Тесла је пријатељ свих народа света, он нас Србе спаја са целим човечанством. Никола Тесла је симбол српског народа и зато је у Теслиној научној фондацији за то чињенично стање скован израз – Теслин народ“, каже Никола Лончар, оснивач и председник ТНФ из Филаделфије.
На Теслином споменику у Филаделфији је исписана порука, коју је овај српски геније и амерички научник упутио свом народу, када је живео у САД:
„Ја сам остао Србин и преко мора у Америци, где се испитивањима бавим, исто то би требало да будете и ви и да својим знањем и радом подижете славу српства у свету.“
Ово је заклетва српству. Химна наше нације. Ова изјава српског генија и светског научника Николе Тесле мотивисала је вођство Теслине научне фондације (Tesla Science Foundation) из Филаделфије да све своје пројекте и активности назове једноставно – Теслин народ. То је и назив документарног филма и књиге које ТНФ ради Тесли у част.
Влада Хрватске је почетком 2023. године увела евро као националну валуту и на кованицу ставила лик српског генија. Ово је живи споменик Тесли у једног држави чланици ЕУ.
У Транви, седишту Удружења Срба у Словачкој и у Новом саду управо теку договори о постављењу новог споменика Николи Тесли. О томе је са управом Града Новог Сада пре две године постигнут договор. Утврђено је место на Студентском тргу у Новом Саду, где ће стајати мермерни Тесла. Инцијатор и реализатор овог уметничког и патриотског подухвата Стане Рибич из Трнаве, председник Удружења Срба у Словачкој, са супругом Аницом Рибич активно ради на остварењу овог подухвата.