Vrhunski majstor realizma Uroš Predić je 1857. godine rođen u Orlovatu, gde je završio osnovnu, a nemačku školu u Crepaji, gimnaziju u Pančevu.
Usavršavao se u Beču, koji je kao asistent čuvenog profesora Akademije umetnosti Kristijana Gripenkerla iznenada napustio, rekavši da ne želi da slika kao Bečlije, i vratio se u zavičaju i srpskim motivima svakidašnjice, portretima najpoznatijih ličnosti srpske istorije i crkvenim temama.
Slika Blagovesti se smatra najuspelijom religioznom predstavom u srpskom crkvenom slikarstvu, potom ikonostasima u Starom Bečeju, Sremskim Karlovcima, Pančevu.
„I ovde su njegove predstave seljaka na slici „Banaćanin pred advokatom“, jedna od tih njegovih ranih žanr seoskih predstava koje ukazuju na Predićev mladalački entuzijazam, gde on teži da promeni svet, promeni sredinu, svoj rodni Orlovat po povratku iz Beča.
Duboko privržen zavičaju i rodoljubivim temama, Predić je nekako žrtvovao lični život, propuštajući da oženi Anu Nakaradu i Milu Hadiju, prepuštajući se šopenhauerovskoj introspekciji ili samoći, što je ovog poslovično pesimističnog umetnika utvrdilo u uverenju o nemogućnosti poboljšanja ljudske prirode.
Ostao je sam, kao da je bio oženjen slikarstvom...
„Upravo tako, kada je u svojim pismima kojih inače, imamo puno, govorio i ponekad se vajkao zašto nije imao poroda ili nije sačinio porodicu, ako ništa ostale su njegove slike i govorio je da su njegove slike njegova deca. Svetski, a naš, sa svim našim vrlinama i manama, bio je, kao svaki veliki pojedinac, veliki rodoljub, patriota, ali osetljiv i kritičan takođe prema sopstvenom rodu i sunarodnicima, ali i samom sebi“, kaže prof. dr Igor Borozan, koautor izložbe.
Ipak je Teodokija Božija pravda, poboljšavala do trijumfovanja stvaralaštvo kičicom, kojom je Uroš Predić do smrti u 96. godini, stvorio dela neprolazne vrednosti i neponovljive lepote, za šta je nagrađivan i slično kao njegov kolega Paja Jovanović, sa kojim je imao zajedničku izložbu, do dana današnjeg slavljen.
Na ovoj izložbi po prvi put pred publikom su tri Predićeve slike: Sveti Dimitrije, Tajna večera iz 1923. i Isus Hristos isceljuje slepog iz 1945. godine.