„Počelo je skromno sa jednom školom i pedesetak đaka u crkvi Sv. Save u Beču, a danas imamo Prosvjetinu „Mrežu srpskih dopunskih škola u Austriji“ sa gotovo hiljadu đaka i preko trideset škola, širom Austrije. Bio je to težak, ozbiljan, decenijski rad. Ne znam za mnogo takvih, samoniklih projekata i građanskih inicijativa sa ovakvim razvojem i uspehom. No, to ne bi bilo moguće da mnogi nisu pomogli i učestvovali u stvaranju naših srpskih škola u Austriji. Pre svih Srpska pravoslavna crkva u Austriji, naš narod, sveštenstvo na čelu sa episkopom Andrejem, ali i mnogi drugi. Naročito je važna bila podrška Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu i njenog direktora Arna Gujona, naše ambasade i konzulata, kulturnih radnika i velikog broja građana koji su brzo razumeli koliko je znanje jezika, nacionalne kulture i tradicije važno za očuvanje identiteta i bolje obrazovanje naše dece koja odrastaju u rasejanju.
Naravno i moji brojni saradnici iz tima Prosvjete, nastavnici, mnogi roditelji i dobri ljudi čiji je doprinos najvažniji, jer se svih ovih godina direktno i svakodnevno bore za srpski jezik i bolje obrazovanje naših najmlađih. Kao i svih ovih godina, ponavljam za šta se još uvek borimo: da srpski jezik bude potpuno priznat u Austriji i da ova država prihvati svoje građane i decu srpskog porekla, pa da i ona pomogne i omogući da se nastava srpskog jezika zvanično uvede u ovdašnje škole. A naš rad i ove škole, najbolji su argument za to. Jer, sve ovo radimo upravo zbog njih – naše dece. Ako jezik izgubimo – nema nas više. Ponosan sam i zahvalan. Hvala svima!“, rekao je osnivač i rukovodilac Prosvjetinih škola, prof. Srđan Mijalković.
Centralna proslava biće Svečana akademija povodom prvih deset godina Prosvjetine mreže srpskih dopunskih škola u Austriji i održaće se 30. septembra u Albert holu u Beču (Albert Hall, Albertgasse 35, 1080 Wien) u saradnji sa Predstavništvom Republike Srpske u Austriji a uz podršku i sufinansiranje Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa s dijasporom Republike Srbije.
Počasni gost biće g. Arno Gujon direktor Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu i veliki humanista. Uz muzički program Jelene Krstić i Malog hora Prosvjete, gosti će videti i film o radu škole, a i učenici će imati šta da kažu. Prosvjeta je spremila i odgovarajući prijem uz prigodno posluženje.
Sedmicu pre Akademije, u subotu 23. Septembra u 19.00 sati u crkvi Sv. Save (Veithgase 3, 1030 Wien) u saradnji Centra za Srbe u rasejanju „Sveti Sava“ iz Beograda i SPKD Prosvjeta Austrija, biće svečano otvaranje izložbe „Ćirilica, pečat identiteta koji ne bledi“ autorke Radmile Kunčer, predsednice Centra za Srbe u rasejanju „Sveti Sava“ kao i program „Srbija kroz prostor i vreme“, osvrt na duhovno i materijalno nasleđe srpskog naroda, autora Verice Mihajlović, pesnikinje i publiciste.
A već u utorak, 19. septembra u 19.00 sati, Hram Vaskrsenja Hristovog (Engerthstr. 158, 1020 Wien) takođe povodom desetogodišnjice Prosvjetinih škola, veče posvećeno Srbiji i velikom Branku Miljkoviću prikazivanjem filma i knjige poznatog autora Dejana Stojiljkovića o Branku Miljkoviću, kao i predstavljanje lepota juga Srbije.
Ovim bogatim i promišljenim programima Prosvjeta pokazuje da želi da srpskoj zajednici u Beču pruži mogućnost da se zajednički proslavi decenija srpskih škola, da podseti sve da su deca najvažniji zalog naše budućnosti i da pozove građane, institucije i udruženja iz rasejanja i matice da se uključe i podrže rad srpskih škola u Austriji.
Dobrodošli!