Ове године, због последица пандемије, већина догађаја се одржала виртуелно али смо ипак успели и неке догађаје да организујемо са публиком, на велику радост учесника али и публике. Као и прошле године, позитиван аспект виртуелних догађаја je да ће ти садржаји бити доступнији публици широм Велике Британије, а такође и из целог света.
Традиционални каталог Српског месеца је ове године добио наставак нове форме и тематски садржај Британски Срби – други део. Каталог представља чланке о историји и токовима развоја наше дијаспоре широм Велике Британије, али и Републике Ирске, укључујући градове Лондон, Бирмиген, Бедфорд, Братфорд, Бристол, Рединг, Кантербури, Кардиф, Ковентри, Корк, Дарби, Даблин, Халифакс, Лестер, Гилфорд и Оксфорд. Овим путем је широк дијапазон српске заједнице представљен читаоцима, укључујући и чланке млађе генерације која је одрасла у Великој Британији и Републици Ирској, о томе како они доживљавају своје српско порекло.
Као део Светосавске прославе наставили смо да промовишемо наше цркве и знаменитости, и овe године објавили видео о јединственој Лазарица цркви у Бирмингему. Отац Ненад Поповић је представио историју настанка наше парохије и заједнице у Бирмингему и изградње цркве Лазарицa. Такође нас је упознао са детаљима осликаних фресака и унутрашњом структуром саме цркве која је данас једна од значајних знаменитости српске културе у Британији.
Познати Срби у Великој Британији
Истога дана је објављен и каталог Српског месеца са пуно информација о нашој заједници, активним организацијама, групама, школама, као и успешним појединцима (академицима, уметницима и спортистима). Каталози су ретки писани документи који овако широко описује настанак српске заједнице у Британији и пратe њен развој до данашњих дана.
Надоградили смо информације о историји и токовима развоја наше дијаспоре широм Британије штампанe 2021. године, укључивши додатне градове Брадфорд, Дерби, Кардиф у Велсу и Ирску. Такође смо ове године отишли корак даље и под поглављем Велики британски Срби представили 12 познатих Срба који су живели у Британији, укључујући Доситеја Обрадовића, Слободана Јовановића, Чедомиља Мијатовића, Милоша Црњанског, Борислава Пекића и многе друге. Ту си и поглавља Проминентни Срби који су студирали у Британији (Боривоје Недић и Владета Поповић), Британски пријатељи Србије, као и чланци о савезништву између Србије и Британије током Великог рата и повезаности краљевских породица Уједињеног Краљевства и Србије.
Програм jе настављeн са Светосавском академијом која је одржана виртуелно 27. jануара у организацији Српске православне цркве Св. Сава у Лондону. Гости програма су били отац Милош Весин из Чикага, др Ђорђе Колџић из Бостона, архимандрит Сава Јањић из манастира Дечани у Србији и црквени хор. Светосавске прославе су одржане и уживо 29. и 30. јануара у Лондону, Бирмингему и Халифаксу са прикладним програмима у изведби фолклорних група и ученика српских школа. Веома нам је драго да су ове године српске школе и фолклорне групе биле у могућности да поново јавно наступе.
Сликар Ђорђе Перендиа је излагао своје радове на изложбама у Авивсон Арт галерији (Avivson Art Gallery show), као и у Букери галерији (Bookery Gallerie – Schrödinger’s Cat Exhibition) током јануара и фебруара.
Посећање на српску историјску прошлост
Куратор Српске куће на Крфу др Љубомир Сарамандић одржао је предавање под називом Ходочашће на Крф, причајући о боравку српских војника на Крфу током Првог светског рата. Том приликом је представљена и Српска кућа на Крфу путем виртуелног обиласка. Догађај је организовало Српско друштво 5. фебруара у Дому Владике Николаја, при цркви Св. Сава у Лондону.
На истом месту је 9. фебруара Јасеновац и Холокаст фондацијa обележила Дан сећања на жртве Холокаста. Гост проф. др. Видео Грајф, аутор књиге Јасеновац, Аушвиц Балкана је привукао изузетну пажњу многобројне публике и ово је био један од најбоље посећених догађаја. Исте вечери приказан је и документарни филм Заборављен геноцид и грех ћутања који је добио престижну награду америчког тела Синопсис, у категорији Најбољег документарног филма за социјалну правду 2021. и 2022. године.
…на кафи са Сузаном Гвозденовић Пузовић
Српски сити клуб угостио је и Сузану Гвозденовић Пузовић, одговорну уредницу Програма за дијаспору РТС-а и уредницу емисије „Магазин Србија на вези“и осврнули на фантастичан успех и рад Програма за дијаспору протеклих 30 година, размотрили планове за будућност, као и како је могуће да се било ко у расејању укључи у конкретну сарадњу са редакцијом. Током разговора је разматрано које теме су важне за представнике дијаспоре, да ли и даље постоји неповерење дијаспоре према држави и институцијама, како се идентитет и припадност доживљавају у Србији и ван ње, како и колико се променио однос Србије према дијаспори.
Чланови Британско-српске докторске асоцијације су и ове године обрадила доста тема из различитих области медицине укључујући дијабетис, аутизам, деменцију и друге области, као и последице ковида на виртуелном предавању 20. фебруара.
Српски сити клуб је организовао серију виртуелних интервјуа са гостима из различитих области: писцeм Живојинoм Ивковићем, глумицoм Веснoм Странојевић, писцем и едукатором Биљаном Крстовић и Татјаном Дражиловић из Центра за социјалне интеграције деце и младих Звезда.
Гост виртуелне радионице организованe од стране Либерејтинг синема (Liberating Cinema) био је режисер Горан Марковић.
Представе, концерти, радионице…
Током Српског месеца одржане су три позоришне представе намењене различитој публици. Британско позориште Феч театар (Fetch Theatre) је у сарадњи са Српским саветом Велике Британије одиграло представу Хитлериа Пицериа у позоришту Стејблс (The Stables) у Хејстингсу 16. фебруара. Енглески драмски писац и глумац Џон Нолс (John Knowels) је аутор ове комичнe драмe, глумци су такође Британци, док је тематика базирана на нашем поднебљу. Ова сарадња је омогућила шири приступ британској публици јер је представа истовремено приказана и уживо преко интернета путем лајвстрима. Снимак је доступан на Јутjуб каналу и биће искоришћен и по завршетку манифестације.
Представа Трejд (Trade) / Трговина, дело драмске списатељице нашег порекла Еле Дорман Гајић, а у режији Меди Корнер (Maddy Corner) je сарадња српских и британских глумаца у осврту на тему трговине људима, која се приказивала у Омнибус театру у Лондону од 15. до 19. фебруара. Представа је била доступна на оба језика и добила је изузетне критике од стране британских медија.
Представа Милунка у изведби глумице Весне Станковић (Југословенско драмско позориште), а у организацији Српског друштва у сарадњи са Српским саветом, одржана је на српском језику 26. фебруара у цркви Светог Ципријана (St Cyprian church) у Лондону. Представа је била намењена како одраслима, тако и деци од 6 до 14 година. Краћа верзија за децу је одржана као део церемоније доделе диплома студентима школе за српски језик на средњошколском нивоу (ГЦСЕ ниво). Ово је била изузетна прилика да се млади упознају са српском историјом Првог светског рата.
У томе је поред представе помогла и Звездана Поповић својим предавањем о женама хероинама у страним медицинским мисијама у Србији које је пропраћено изложбом. Догађај је био изузетно посећен и врло едукативан. У вечерњим сатима старији гледаоци имали су прилику да гледају дужу верзију монолoга о српској хероини Милунки Савић. Помен женама страних мисија је одржан истога дана у јутарњим часовима после Задушницa у цркви Светог Саве, чинећи овај дан посвећен хероинама Великог рата комплетним.
Концерт Мелодије јужног сентимента одржан 22. фебруара у Лондону био је прилика да се после дуже паузе због пандемије припадници наше и британске јавности поново окупе. Сопран Силва Меквин и пијанисткиња Маја Џордан су представиле разноврстан репертоар песама из Италије, Шпаније, Аргентине. Српске староградске песме су свакако биле најпопуларнији део програма ове вечери, инспиришући публику да се придружи извођачима у пријатној атмосфери паба Рокет.
Припадници наше заједнице имали су прилику да се друже и у пабу Паја и коњ (Paya & Horse) на Београдској журци 5. фебруара, уз живу музику са балканског поднебља.
Британска добротворна организација Раjмонд Николет трaст (Raymond Nicolet Trust) која неуморно сакупља средства да помогне школама у Србији, одржала је виртуелно дружење 12. фебруара. Овом приликом организација је представила свој рад и покровитеље, као и школе из Бајине Баште, Сомбора, Суботице и Црвене Реке са којима сарађује. Програм су обогатили и музичари виолинисткиња Миљана Поповић Матерни (Србија) и пијанисти Патрик Хемерл / Patrick Hemmerle (Француска) и Виктор Маслов (Русија).
Др Јелена Нолан-Рол из Бристола организовала је Радионицу за писце са темом дијаспора, са циљем да да подстрек писцима свих нивоа у даљем раду. Учесници су се сагласили да наставе са оваквом врстом дружења и разменом искустава у писању и по завршетку Српског месеца.
Традиционални Мини сајам књига, девети по реду, одржан је током два дана, 26. и 27. фебруара на виртуелној платформи ЗООМ. Српска библиотека у Лондону је представила два аутора. Др Рашко Радовић који већ дуже време живи у Пекингу представио је своје књиге из области културе, науке и психијатрије, као и историјe културног наслеђа. Виктор Лазић је разговорао о колекцији необичних и ретких књига, недавном путовању у Египат и Судан, као и о библиотеци и културној баштини АДЛИГАТ у Београду.
Програм Српског месеца се завршио дружењем са млађим припадницима српске заједнице. То је била прилика за другу и трећу генерацију наше дијаспоре да представницима Српског савета да своје предлоге и идеје како привући млађу генерацију да активно учествује у раду наших организација, промовисању наше заједнице у Британији и међусобном повезивању.