„Došla sam jer sam se uželela rodnog Beograda, prijatelja, kolega, roditelji su mi tu, a naravno želim da obnovim i neke poslovne kontakte i napravim neke nove. Među tim novim kontaktima je i saradnja sa jednom privatnom školom koja za dijasporu drži časove srpskog jezika, kulture i tradicije, što je jako bitno za našu decu koja žive u inostranstvu, da ne izgube kontakt ni sa srpskim jezikom ni sa maticom.
Još 2003. godine napravila sam jako lep edukativan program za decu „Tragovima zvuka“ koji je prvo izašao u Španiji gde živim od 1991. godine, a onda sam prevela na srpski jezik i izašlo je srpsko izdanje. Taj celokupni program koji se sadrži od knjige diska gde su snimljene priče sa klasičnom muzikom, što je jako pogodno za decu koja još uvek ne znaju da čitaju, a može bar u uši da im ulazi srpski jezik.
Zatim sam napravila muzičke spotove gde su pejzaži prirode na klasičnoj muzici, što pomaže takođe deci da razumeju klasičnu muziku kroz taj vizuelni prikaz i napravila sam jednu TV seriju za decu od 12 epizoda. To je sve preporučeno od Zavoda za unapređivanje obrazovanja i odobreno da se koristi kao nastavno sredstvo, kako u predškolskim tako i u školskim ustanovama“, kaže Sara.
Šta si od toga napravila u Srbiji a šta u Španiji?
„U Srbiji sam snimala skoro sve spotove, a kroz spotove promovišem dosta naših prirodnih lepota, npr. planina Zlatar i specijalni rezervat Uvac, koji je najveće stanište beloglavog supa, zatim Obedska bara, Kalemegdan…to je takođe način da i drugim narodima prikažem naše lepote, a i naša deca da to mogu da vide i upoznaju?“
Jesi li te programe predstavljala našoj ili španskoj deci i kako su reagovala?
„Predstavila sam u više zemalja, Španiji, Srbiji, Republici Srpskoj, u Parizu, Cirihu, a plan je da to nastavim i u drugim zemljama. Malo je sve to ograničeno i zbog jezika, jeste da govorim 5 jezika, a pošto su to interaktivni koncerti, gde vodim razgovor sa decom…mala deca ne mogu da sede i prate koncert od 30 minuta, tako da muzika, spotovi i razgovor, to je taj koncept programa za decu. Deci dajem priliku da nešto kažu, pospešujem njihovu pažnju, zato što žele da odgovore korektno, obraćaju pažnju na sve što vide u spotu i čuju u muzuci, da bi znali da daju onda lep odgovor…nema tu dobrih i loših odgovora, nego treba dečju kreativnost razvijati da bi lep odgovor dali“, kaže Sara Marjanović.
Prilog Tijane Paunković (RTS) možete pogledati na: https://www.rts.rs/page/rts/ci/Dijaspora/story/1524/srbija-na-vezi/4816068/multimedijalne-muzicke-radionice.html