„Prvi put se Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obeležava, na jedan ovako organizovan način – pored Republike Srpske, van granica Srbije. Ovde, u Frankfurtu u srcu Nemačke, na trgu Rosmarkt večeras će od 18 časova biti okupljen veliki broj naših sunarodnika i moram da kažem da je velika čast zadovoljstvo i privilegija biti danas, večeras i tokom naredna dva dana sa našim sunarodnicima ovde u Frankfurtu“, rekao je Milićević.
Milićević je dodao da je posebna privilegija i zadovoljstvo biti među srpskom dijasporom kao izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića jer, kako je istakao, to predstavlja jasnu poruku da će državno rukovodstvo uvek biti uz svoj narod, ma gde se nalazi i ma koliko bio udaljen od svoje matice.
„Dan Srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave nije običan dan u kalendaru, niti samo jedan datum, već dan od velike važnosti, jer je to simbol, pre svega hrabrosti, našeg zajedništva, ali i povezanosti sa našim korenima. Sa našim tradicionalnim vrednostima. Našom vekovnom vezom između matice i naših sunarodnika ma gde živeli“, istakao je Milićević.
Dodao je da je uveren da će okupljanje srpske dijaspore danas, ali i tokom naredna dva dana, koliko će trajati Dani srpske kulture u Frankfurtu, biti podsticaj, da sećajući se prošlosti i hrabrosti naših predaka podstičemo sa sunarodnicima van Srbije borbu za istinu i pravdu i bolju budućnost.
„Da uvek izvlačimo pouke iz prošlosti, sećajući se hrabrosti predaka, ali da razmišljamo o budućnosti naših potomaka. Dan zastave ima ogroman značaj i važnu simboliku. Jeste simbol prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Tri boje – crvena, plava i bela simbolizuju i hrabrost i slobodu i mir i okupljajući se ovde (u Frankfurtu), ali i u Nišu i Srbiji oko naše zastave, zapravo šaljemo poruku poštovanja naših srpskih vrednosti“, zaključio je Milićević.
Milićević sa Bekerom u Visbadenu o srpskoj dijaspori
Ministar bez portfelja u Vladi Srbije zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević sastao se u Visbadenu sa državnim sekretarom za savezne i evropske poslove pokrajine Hesen Uveom Bekerom i izrazio zahvalnost Nemačkoj, a posebno pokrajini Hesen na izuzetnom prijemu i podršci koju pružaju našoj dijaspori.
„Naša dijaspora je most između Hesena i Srbije, ali i između Nemačke i Srbije. Nemaccka je po broju državljana Srbije koji žive na teritoriji EU na prvom mestu. U Hesenu u ovom trenutku živo oko 100.000 naših sunarodnika. Oni svakako jesu lojalni građani države u kojoj žive, ali oni jesu neko ko gradi mostove prijateljstva između naših naroda i dve države“, rekao je Milićevich posle sastanka.
Dodao je da je razgovor bio veoma konstruktivan i sadržajan, a da je prioritet stavljen na ekonomsku saradnju.
„U Nemačkoj postoji 16 pokrajina, a sa 10 Srbija ostvaruje suficit. Hesen je peta po ekonomskoj snazi, a četvrta po trgovinskoj razmeni sa Srbijom. U 2022. godini je robna razmena Srbije i Hesena bila na rekordnom nivou i ide jednom uzlaznom putanjom. Čak 25,1 odto veća je nego 2021. godine“, rekao je Milićevivić.
Istakao je da je Nemačka jedan od najznačajnijih investicionih partnera Srbije, posebno ako se govori o investicionim projektima i po tome je na prvom mestu.
Bekero je rekao da je srpska zajednica jako bitna za Hesen i Nemačku.
„Srpska dijaspora je zaista dobar primer integracije u nemačko društvo. Srbi su u industriji, nauci i kulturi zaista nezamenjivi ovde u Hesenu. Naše dve države su jako važni partneri. Danas smo razgovarali kako da unapredimo partnerstvo između Hesena i Srbije, partnerstvo koje već dobro funkcioniše“, naveo je Beker.
Dodao je da Nemačka i Hesen snažno podržavaju Srbiju na putu ka Evropskoj uniji.
„Mi želimo Srbiju u EU. Želimo da se partnerstvo između Hesena i Srbije nastavi i ojača. Želimo da izgradimo još bolje odnose sa Srbijom. Mi podržavamo Srbiju na njenom evropskom putu i ministar je malopre već istakao da je saradnja Hesena i Srbije u tom pogledu od izuzetnog značaja“, rekao je Beker.
Samo na teritoriji Hesena živi više od 100.000 stanovnika srpskog porekla, sa različitim državljanstvima, a čak 30.000 njih ima državljanstvo Nemačke, oko 38.000 su državljani Srbije, a ostalo su Srbi koji imaju državljanstva iz bivših jugoslovenskih republika.
Pokrajina Hesen spada u vodeće ekonomske partnere Srbije među nemačkim pokrajinama.
Prema obimu robne razmene, Hesen je na četvrtom mestu iza Bavarske, Severne Rajne Vestfalije i Baden Virtemberga.
Robna razmena Srbije i Hesena u proteklih pet godina povećana je za 55,2 odsto dok je naš izvoz u istom periodu ostvario rast od 66 odsto.
Robna razmena sa Hesenom čini 6,5 odsto ukupne razmene koju Srbija ostvaruje sa Nemačkom, odnosno 7,9 odsto srpskog izvoza u Nemačku.
U 2022. godini robna razmena je dostigla rekordnih 521,4 miliona evra što predstavlja rast od 25 odsto u odnosu na 2021. godinu. Srpski izvoz u Hesen dostigao je 312,4 miliona evra, dok je uvoz u Srbiju iz Hesena iznosio 209 miliona evra.
Robna razmena sa Hesenom u 2022. godini premašila je po vrednosti razmenu koju Srbija ostvaruje pojedinačno sa Danskom, Korejom, Japanom, Indijom, Finskom.
Srbija je ispred svih zemalja Zapadnog Balkana prema vrednosti robne razmene sa Hesenom.
Kompanije iz Hesena zapošljavaju oko 11 hiljada ljudi u Srbiji, a realizovale su neke od najvećih investicija u našoj zemlji kao što su Štada Hemofarm, Meler, Meser, Norma grupa i IG Bauerin.
Posebno u oblasti farmaceutske, hemijske i automobilske industrije.