Милићевић је током јучерашњег, другог по реду консултативног састанка позвао дијаспору да им се придружи како би се, између осталог, променио анахрони Закон о дијаспори и Србима у региону, чиме би се створила и основа да у наредној влади добију конкретни ресор.
Подсетио је да у извршној власти јако дуго није било представника који би се бавио дијаспором и Србима у региону и додао да је пре десет година постојало Министарство вера и дијаспоре.
„Закон о дијаспори и Србима у региону усвојен је 2009. године а Стратегија пре 11 година. Они су анахрони, морамо да их прилагодимо садашњости. Да би то учинили морате и ви нама да помогнете да кроз заједничко деловање дођемо до резултата … Иза нас морају остати резултати да би они били основ како би у наредном мандату Владе Србије имали конкретан ресор који ће се бавити овим питањем а не да то буде Миснистарство без портфеља“, рекао је он у зум разговору са представницима Срба који живе ван Србије, организованом како би се сагледале потребе сународника који живе у више од 100 земаља и како би се управо о тим темама разговарало на Видовданским данима дијаспоре.
Министар је нагласио да је држави важна двосмерна комуникација са дијаспором, да никоме није жеља да се на те људе гледа само кроз то шта могу да учине за Србију.
Не желимо да их гледамо ни само кроз хумантиране активности, или када је реч о финансијском аспекту кроз дознаке које износе више од 5,1 милион евра, рекао је Милћевић који је подсетио и да Видовдански сабор дијаспоре није организован годинама.
„У договору са председницом владе панирали смо сабор за 1. и 2. јул, та манифестација је јединствена прилика за нас у Србији и вас ван Србије да се окупмо уживо, разменимо идеје и учврстимо нашу визију“, рекао је Милићевић и најавио да ће молбу да присуствује том великом скупу дијаспоре упутити и председнику Србије Александру Вучићу.
Министар без портфеља нагласио је као важно потребу се умрежи што више организација које окупљају Србе и да су се зато одлучили на он лајн састанке који ће бити све учесталији до Видовданског сабора дијаспоре, који ће окупити више од 250 представника удружења, кровних оргнизација, истканутих појединаца.
Према његовим речима, кроз директне разговоре треба да се дође до смерница за деловање Министарства, што је једна од активности која ће у највећој мери допринети реализацији кључног циља – јачања постојећих и истварања још чвршћих нових веза између дијаспоре и матице.
Као важно је нагласио то што се зна да не постоји неповерење дијспоре у Србије и да је оно које је некада можда и постојало отклоњено захваљујући одговорној стабилној и озбиљној политици председника Србије и Владе Србије, стварањем сигурног и стабилног правног ситема, јачању угледа Србије у дијаспори али и јачањем међународног угледа Србије.
Србија мора да помогне дијаспори да сачува свој идентитет, језик, кутурно-историјску баштину, симболе нашег народа, да учини све да асимилација не буде на штету српских темеља, рекао је он и подсетио да је то стратешки циљ и Министарства и Владе Србије.
Као важно је навео потребу да се мотивишу локалне самоуправе широм Србије да размишљају шта могу да учине за своју дијаспору и да све личне, постојеће фантастичне инцијативе, постану јавне.
На данашњем састанку са министром Милићевићем између осталих разговарали су представници Срба из Швајцарске, Хрватске, Аустралије, Канаде, Аустрије који су указали на потребу константног информисања дијаспоре на матерњем језику, како она не би била заснована на „романтичарским“ основама ентузијаста, већ ситстемска.
Такође неки од њих исказали су потребу да се дефинише могућност учествовања у политичком животу Србије, али и другачијег гласања, јер, како су навели, није могуће да људи одлазе по више стотина колиометра до ДКП да би то учинили.