Profesor doktor Duško Pevulja na impresivan način predstavio je knjigu Đorđa Natoševića Zašto naš narod propada, a sjajnu atmosferu upotpunili su i učenici Dopunske škole srpskog jezika koji su specijalno za ovu priliku izveli mini predstavu na temu učenja jezika, nezaboravnih školskih dana i još jednom podsetili starije da je nalepše đačko doba.
„Mi nemamo neko merilo naše uspešnosti, ali svakako su to priznanja od naše dece koja su za vreme jesenjeg raspusta odlazila u maticu i dolazila sva ushićena, pod utiskom da su posećivali našu istorijsku baštinu, prepoznavali slova i čitali putokaze i došli puni utisaka i voljni da nastave dalje sa nastavomi učenjem srpskog pisma – ćirilice“, kaže Nevena Stupar.
„Važno je naglasiti da je ovo vrlo važna manifestacija za Srbe u Sloveniji, ali i za Srbe uopšte, u dijaspori, da je pametno osmišljena na jedan lep način neguje srpsku kulturu, jezik i nacionalni identitet. Ove godine je objavljivanjem jedne neobične knjižice, čak i nadogradila to negovanje i te kritičke svesti o našem narodu i njegovom istorijskom trajanju. Kulturno društvo „Brdo“ je saizdavač jedne zanimljive knjižice, istaknutog čoveka iz srpske prošlosti, Đođe Natošević i nosi naslov „Zašto naš narod propada“, gde se kritički preispituje sve ono što se može poboljšati u savremenom trenutku našeg naroda iako je knjiga pisana pre više od 170 godina“, kaže prof. dr Duško Pevulja.
„Društvo radi i bori se za opstanak srspkog identiteta, srpske kulture, srpske tradicije na ovim prostorima i kad vidimo koliko nas ljudi posećuje, da smo i uspeli u tome. Još nas jedna stvar raduje, što imamo podršku lokalne zajednice, gradske Opštine Kranj, i sve više dolazi slovenačkog naroda i posećuje naše Dane srpske kulture“, Mitar Vujinović „KD Brdo Kranj“.
Na kraju književne tribine dodeljena su priznanja i nagrade a prisutnima se između ostalih obratio i pisac Aleksandar Gatalica, ističući nesebičnu podršku Ambasade Republike Srbije u organizovanju događaja Dani srpske kulture u Kranju koji su završeni u subotu folklornim nastupima pod nazivom „Razigrana mladost“.