Уз све мере предострожности и поштовање прописа, велика Градска дворана у Диетикону била је пуна. На фестивал није било могуће ући без 3Г сертификата (вакцинисан, прележао, тестиран), тако да је у ту сврху иза хале био постављен и монтажни шатор за брзо тестирање по угледу на многе друге велике догађаје овог типа у Швајцарској. У складу са постојећим прописима Швајцарске, они који су имали важећи сертификат, у затвореном простору нису морали да носе заштитне маске.
Српско коло је поред српског језика можда и најзначајније културно наслеђе које нам је остало од предака. Коло чува традицију српског народа, преноси је на будућа поколења, али и одржава тело здравим. Ова прелепа народна игра нас представља у целом свету, својом лепотом и посебним звуком. Стубови окупљања Срба у расејању су по правилу црква и културно-уметничка друштва, стога је важно да упркос тренутној пандемији и даље раде на окупљању својих сународника.
Фестивал српског фолклора Швајцарске је започео интонирањем химне „Боже правде“. Званицама се најпре обратио конзул Републике Србије у Берну, Предраг Мандић, поздравивши присутне у име Амбасаде и његове екселенције амбасадора Горана Брадића рекавши:
„Дешавања попут овога су жила куцавица наших људи у расејању и надамо се да ће их убудуће бити и више. Пандемија је значајно утицала да се окупљања одлажу, али надамо се да је тај период иза нас. Културно наслеђе које остављате у аманет генерацијама које долазе је непроцењиво богатство, зато вас свесрдно подржавамо у тој мисији. Амбасада вас и овог пута подсећа и позива да уписујете своју децу у Допунску школу на српском језику која је бесплатна, у организацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја Србије. Учитеље имамо у готово свим кантонима.“
Подсетио је да се на сајту амбасаде могу пронаћи многе корисне информације око уписа ученика у Допунске школе, али и информације око актуелних питања у вези са режимом путовања узрокованих пандемијом КОВИД 19.
Потом се присутнима обратио представник Спрске православне цркве у Цириху, свештеник Бранимир Петковић, истакавши да му је драго што се овакви догађаји поново одигравају и све замолио да заједно очитају молитву „Оче наш“.
Част да отвори овај велики догађај припала је Арно Гујону, директору Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону у Министарству спољних послова Србије.
„Дуги низ година Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону подржава фолклорне манифестације и фолклорна друштва, али ове године смо први пут у претходних седамнаест година и финансирали куповину народних ношњи за децу и то у износу од отприлике 45000 евра“, рекао је Гујон.
Упоредио је српско и француско коло и истакао да је фолклор спорт са душом, те да ће и своју децу учити да играју коло.
Фестивалу су присуствовали и вицеконзул Генералног конзулата у Цириху, Живорад Петровић, представник немачког Савеза фолклора Саша Ивановић, представник француског Савеза фолклора Бојан Стефановић, као и представник Асоцијација српског фолклора дијаспоре Данило Ђокић.
Овај фолклорни фестивал окупио је тринаест културно-уметничких друштава, и чак 638 учесника. Фестивал је отворио СКУД Вук С. Караџић из Шененверда, а потом су се низали: КУД Никола Тесла из Луцерна, КУД Добросав Радовановић КИКАЦ из Базела, СФД Хомоље из Госауа, КУД Коло из Бадена, КУД Свети Сава из Цуга, КУД Слога из Цириха, АНИ Абрашевић из Нојенхофа, КУД Коло из Форалберга, КУД Златник из Вевеја, ФМД Коло из Нојхаузена, КУД Карађорђе из Берна и на самом крају КУД Вук С. Караџић из Роршаха. Игре су се смењивале, док је атмосфера била задивљујућа, нарочито током наступања најмлађих фолклораша. Изношење српске заставе на сцену током једног од наступа изазвало је овације публике.
Поводом одржаног фестивала, председник Савеза српског фолклора Швајцарске, Ненад Миленковић, изјавио је:
„Како културно-уметничка друштва, тако и ми као Српски фолклорни савез Швајцарске, изразили смо заједничку жељу да нешто организујемо, да опет дамо друштвима мотивацију за рад и да друштва поново имају циљ, јер га услед пандемије нису имала. Ми смо одушевљени колико је посетилаца било, колико су људи пратили програм и колико су сви фолклораши пуног срца наступали на сцени. Велика је част да су се све званице одазвале позиву, и наравно, да су отворили смотру. Ми смо презадовољни организацијом, презадовољни смо како смо као Фолклорни савез функционисали, и организовали манифестацију као једна велика породица.“
Након фестивалског дела где се сваки од ансамблова представио својом игром и песмом, одржано је велико дружење свих присутних, док су представници културно-уметничких друштава и Савеза српског фолклора Швајцарске, заједно са представницима Управе за дијаспору, одржали састанак.