„Saradnja srpske dopunske škole u Sloveniji sa bibliotekom Mihajlo Pupin je veoma plodna i ostvaruje se na više nivoa.
Pre svega, postoje velike zasluge biblioteke za pokretanje te akcije, zajedno sa drugim društvima, pojedincima i organizacijama, a sada kada je nastava zaživela i kada je u čitavoj Sloveniji prisutna, mi ovde dva puta nedeljno, u ovom lepom ambijentu, u ovoj oazi znanja i lepe reči imamo i nastavu sa svojim učenicima.
To su, pre svega učenici, da u svojoj osnovnoj školi imaju časove srpskog jezika. Onda nam je biblioteka izašla u susret i dva puta nedeljno tu imamo nastavu“, kaže učitelj Danilo Spasojević.
„Grad Ljubljana i gradonačelnik Zoran Janković podržavaju naš rad, rad srpske biblioteke „Mihajlo Pupin“, odnosno Srpskog kulturnog centra Ljubljana, i to tako što su nam ustupili adekvatan prostor“, kaže Emilija Mitrović, član Gradske vlade Opštine Ljubljana.
„Mi bi se trudili da se formira neki centar koji bi studentima omogućavao da dobijaju informacije na srpskom jeziku, da znaju kako se taj upis vrši, koje su sve nedaće na putu, i ne samo njima već i ljudima koji se dosele zbog posla.
U nekoj daljoj budućnosti, voleli bi da imamo i školu srpskog jezika, tj. školu na srpskom jeziku, pa i univerzitete koji bi bili priznati, da se celo obrazovanje i kurikulum sprovodi na srpskom jeziku. Znamo da puno naših studenata ima problema sa slovenačkim jezikom, a sve to ne isključuje učenje slovenačkog jezika i mi podržavamo ljude da što pre dođu i da se integrišu, ali ne asimiluju. Mi želimo da ostanemo Srbi, ponosni Srbi u našoj domovini, Republici Sloveniji, koju iskreno volimo, tako da se u njoj razvijamo kako treba“, kaže Marko Sladojević, advokat iz Ljubljane.