Трећа конференција медија дијаспоре и Срба у региону одржана је 2. и 3. јула у Београду и на њој je учествовало више од 55 представника штампаних, електронских и интернет издања медија 15 земаља, са пет континената, као и предстваници медија из Србије.
На свечаном отварању Конференције у Медија центру присутнима су се обратили министар за дијаспору Срђан Срећковић, министар културе Небојша Брадић, представници Удружења новинара Србије Љиљана Смајловић и Независног удружења новинара Србије Вукашин Обрадовић.
Извештај:
Отворена Конференција медија из дијаспоре и Срба у региону
БЕОГРАД – Срби из дијаспоре о дешавањима у матици могу се информисати из преко 90 штампаних, електронских и интернет издања у 25 земаља широм света, рекао је данас министар дијаспоре Срђан Срећковић.
Отварајући Конференцију медија из дијаспоре и Срба у региону, министар је нагласио и да су медији одувек били важан чинилац социјалног, економског и културног живота и значајно утицали на свеукупну слику о Србији у свету.
„Медији, односно, изгубљени медијски рат су један од кључних разлога зашто смо прошли век завршили на маргинама савремене цивилизације. Пут опоравка и поправљања слике о нама је дуг и мукотрпан и не може се учинити ништа преко ноћи“, поручио је Срећковић.
Модернизација програма РТС-а
Он је истакао и да се ради на модернизацији програма Радио-телевизије Србије намењеном Србима у расејању како би био боље прилагођен њиховим потребама.
Министар је упутио и позив свим медијима у Србији да, уколико то не угрожава њихов комерцијални интерес, бесплатно, или уз минималну надокнаду, уступају свој материјал колегама из расејања.
Министар културе Небојша Брадић подсетио је да је то министарство расписало Конкурс за суфинансирање пројеката и програма у области информисања српског народа у земљама региона, други по реду у овој години.
„Министарство културе ће стога и убудуће бити поуздан партнер ствараоцима у области медија који потичу из Србије, али и онима који се заједно са њима залажу за афирмацију српске културе и остваривање српских интереса ван Србије“, казао је Брадић.
Помоћ новинара из Србије
Представници новинарских удружења из Србије понудили су својим колегама из дијаспоре интензивнију сарадњу и указали да су медији у дијаспори и у Србији део истог медијског простора.
„Независно удружење новинара Србије вам стоји на располагању и ја вас позивам да сарадњу која је до сада била прилично скромна у будућем периоду развијемо што је могуће више. Сви наши ресурси и чланови су вам на располагању“, поручио је медијима из дијаспоре председник НУНС-а Вукашин Обрадовић.
Он је додао да се Србији не може помоћи тако што ће се улепшавати слика о њој, већ само истинитим и објективним информисањем.
Потпредседник Удружења Новинара Србије Нино Брајовић рекао је да то удружење има добру и живу сарадњу са медијима у расејању.
„Наша комуникација је жива и многе колеге су од нас тражиле савет и подршку и да им радо излазимо у сусрет. Данашњи скуп је прилика да разменимо мишљења како могу УНС и овдашња еснафска заједница да вам помогну“, казао је Брајовић.
Скупу у Медија центру присуствује 55 представника штампаних, електронских и интернет издања медија из дијаспоре, из 15 земаља са пет континената, као и представници медија из Србије.
Извештај:
Дијаспора може да поправи слику о Србији
Улога медија из дијаспоре јако је важна за побољшање српског имиџа у свету, главна је порука Треће конференције медија дијаспоре и Срба у региону, одржане 2-3. јула у Београду под покровитељством Министарства за дијаспору и културу Владе Републике Србије и уз помоћ УНС-а, НУНС-а и РТС-а.
На панелу „Улога медија у дијаспори и Срба у региону на формирање слике о Србији“, који је одржан у оквиру овогодишње конференције, истакнуто је да су лични контакти Срба у расејању и објективно извештавање у медијима веома важни за поправљање слике Србије и исправљање последица изгубљеног медијског рата током деведесетих година.
Брендирање нација је иначе тежак посао, али како је указао Александар Митић, уредник сајта Фонда Слободан Јовановић и модератор скупа, Србима то нарочито представља велики проблем.
„На Западу и даље влада стереотип о Србима као „лошим момцима“ и требаће још много времена да он нестане. Осим државе, круцијалну улогу у стварању новог, бољег имиџа Србије у свету има њена дијаспора“.
Војни аналитичар Мирослав Лазански истакао је да за добар имиџ држава мора да „одреши кесу“ или дијаспора помогне личним везама, што је мукотрпан, често неизвестан и пре свега добровољан подухват. Он је поручио Србима у дијаспори да је њихова улога у улепшавању слике матице веома важна.
„Ви сте у томе добровољци, али вам не завидим, јер знам колико је тешко. Држава за тај посао мора да одреши кесу, а она или нема разумевања или неће. Ви морате кроз контакте са људима у земљама у којима живите да стварате бољу слику Србије. Објасните им шта смо проживели у задњих 20 година и зашто, због чега нам значи Косово“ – истакао је Лазански
Говорећи о односу новинара у расејању према матици, Љубомир Стојадиновић, колумниста „Политике“ је рекао да је најбоље да свету преносе истинску слику о Србији. Нажалост, како је навео, она је тренутно далеко од лепе.
„Лјубав према отаџбини не мора да значи стварање идеалистичке слике о њој само зато што је волимо. Ми овде и ви тамо јесмо дужни да стварајући слику о Србији из ње извлачимо оно најбоље“ рекао је Љубомир Стојадиновић.
На панелу који је организован као део Треће конференције медија дијаспоре и Срба у региону, представљена је и књига Марка Лопушине „Срби у Америци од 1815. до 2010. године“.
АГЕНДА
Петак, 2. јул 2010.
- 12.00 – Свечано отварање конференције (Медија центар, Теразије 3)
Обраћање министра за дијаспору Срђана Срећковића, министра културе Небојше Брадића и саветника председника Републике Млађана Ђорђевића
- 12.30 Уводна обраћања представника удружења новинара (Медија центар, Теразије 3)
Обраћање Љиљане Смајловић, председнице УНС-а и Вукашина Обрадовића, потпредседника НУНС-а
- 12.45 Прва сесија (Медија центар, Теразије 3)
„Јавни сервис РТС и дијаспора и Срби у региону“
Модератор: Дејан Глигоријевић
Уводничар: Александар Тијанић
- 13.45 Друга сесија (Медија центар, Теразије 3)
„Обезбедите средства за рад ваших медија“ (Конкурси за суфинансирање пројеката које расписују државни органи Србије“
Модератор: Маја Петровић
Уводничар: Наташа Вучковић-Лесендрић
- 16.30 Трећа сесија (Прес клуб УНС, Кнез Михаилова 6)
„Улога медија у дијаспори и Срба у региону на формирање слике о Србији“
Модератор: Александар Митић
Уводничари: Мирослав Лазански и Љубомир Стојадиновић
- 17.30 Четврта сесија (Прес клуб УНС, Кнез Михаилова 6):
„Сарадња у области информисања са институцијама у Србији“
Модератор: Маша Мишић
Уводничар: Миодраг Јакшић
Субота, 3. јул 2010.
- 12.00 Свечана седница Дијаспоре и Срба у региону у Дому Народне скупштине Републике Србије, уз присуство највишег државног врха и делегата из дијаспоре и региона и могућност интервјуа са присутнима
- 15.00 Посета Авалском торњу
- 17.00 Завршетак конференције