Алеси је, 10 година након што је 2. маја 2013. године Ворденклиф спасен од рушења захваљујући донацијама из читавог света, нагласио да прва фаза радова који су започели у петак подразумева уклањање свих објеката који немају историјски зачај за Теслин рад.
„Ова фаза пројекта подразумева уклањање око 33.000 квадрата трошних зграда које окружују лабораторију Николе Тесле, а немају историјску вредност, дајући нам прилику да финализирамо дизајн екстеријера и радимо на очувању спољашњег изгледа лабораторије“, рекао је Алеси.
Према његовим речима, почетак прве фазе радова, који укључују и реконструкцију Центра за посетиоце, захваљујући ком ће TSCW имати могућност да прошири активности, а посетиоци да се боље упознају са животом и делом Николе Тесле и његовим доприносима науци и технологији, представља историјски догађај који означава почетак нове ере и нове будућности за Теслин научни центар.
Додао је да је тај велики корак ка одавању поштовања према заоставштини Николе Тесле и инспирисању будућих генерација да развијају страст према науци и иновацијама, могућ захваљујући донацијама из целог света, али посебно Фондације породице Лудвик и извршног директора компаније Софтхеон, Еугена Саиана, по ком ће Центар за посетиоце добити име.
Центар за посетиоце биће прва зграда која ће бити отворена за јавност, рекао је Алеси и додао да је за ову фазу радова значајан и грант њујоршке Емапјер Стејт девелопомент организације.
Алеси је на полагању камена темељца, на свечаности на коју су позвани сви поједници заслужни за подршку пројекту и очување дела Николе Тесле, укључујући и Танјуг, захвалио и њујоршком Државном савету за уметност за донацију од 1,47 милиона долара, као и држави Њујорк на инвестицији вредној 1,25 милиона долара.
Једина преостала Теслина лабораторија TSCW спасена је коначно од уништења пре тачно десет година захваљујући донацијама људи из 108 земаља.
Алеси је раније подсетио да је током 2012. године 33.000 људи учествовало у спасавању лабораторије, захваљујући акцији коју је подржао стрип цртач Метју Инман, па је за само неколико недеља сакупљено 1,4 миилона долара.
Од компаније AGFA октупљено је 6,5 хектара земљишта на којем је Тесла 1901. године почео да гради чувену лабораторију у којој је осмислио и реализовао неке од својих за човечанство драгоцених идеја.
Инман је акцију покренуо да би спречио да то земљиште које је било тотално девастирано, чак претворено и у сметлиште, купе инвеститори који су намеравали да цео комплекс сравне са земљом, а у жељи да Ворденклиф дође у праве руке и да коначно буде реновиран, како би на прави начин сведочио о једном од највећих проналазача нашег доба.
Озбиљна реконструкција Теслине лабораторије почела је почетком 2020. године, а неколико месеци касније TSCW је покренуо потпуно нови виртуелни научни центар и низ, људима свих старосних група доступних, мрежних програма, од којих један открива и највеће мистерије Теслине лабораторије.
Исте године рађена је реконструкција димњака, који је за Теслу лично пројектовао архитекта Стенфорд Вајт, чије је дело, између осталих, Медисон сквер гарден.
Након открића необичне цигле и лука на димњаку консултовани су историчари, архитекте и инжењери, који су открили нишу чија се сврха доводи у везу са тунелима које је Тесла изградио испод Ворденклифа у оквиру експеримената бежичног преноса енергије.
TSCW је у циљу очувања и промоције Теслине заоставштине свих ових година организовао и бројне донаторске вечери и догађаје, а један од најспектакуларнијих за Теслине поштоваоце из целог света била је и премијера филма Тесла, када су гости лабораторије били холивудски глумци Итан Хоук, Кајл Меклахлан и редитељ Мајкл Алмереида.