На осмој медијској конференцији дијаспоре и Срба у региону коју су организовали Удружење новинара Србије (УНС) и Министарство спољних послова – Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, било је речи о српском језику и култури и улози коју медији и организације дијаспоре и региона имају у њиховом очувању, употреби ћириличких фонтова у дигиталној комуникацији, коришћењу на друштвеним мрежама, као и могућностима повезивања заједнице на Фејсбуку.
Председник УНС-а Владимир Радомировић подсетио је на отварању конференције да УНС у сарадњи с Министарством спољних послова већ годинама реализује пројекте едукације и подршке намењене колегама из медија и организација Срба из дијаспоре и региона.
„Од 2013. године колеге из региона долазе на праксу и обуку у УНС и у београдске редакције, како би научили како да покрену сајтове, како да унапреде постојеће и прилагоде се онлајн окружењу и раду на интернету. Њих 23 до сад прошло је кроз овај програм, а ове године са нама су сарадници из часописа ’Наш глас’ и ’Мостови’ из Словеније, П портала из Загреба, крајишког културног центра ’Свети Сава’ из Бања Луке и недељника ’Наше речи’ из Румуније“, рекао је Радомировић.
Генерални секретар Министарства спољних послова Вељко Одаловић истакао је да „20 милиона људи у свету говори српским језиком и да је велики број наших сународника у расејању, због чега ово министарство има часну и одговорну дужност и обавезу да учини све да тамо где се налазе не забораве ни своју државу, ни свој језик, ни своје писмо“.
Државни секретар за информисање у Министарству културе и информисања Александар Гајовић најавио је да ће почетком наредне године бити расписан конкурс за медијске пројекте из дијаспоре.
После уводних обраћања, прву сесију, посвећену очувању српског језика и културе, отворио је посебни саветник министра културе и информисања Драган Хамовић који је говорио о Изменама и допунама Закона о службеној употреби језика и писма, као и о акцији „Негујмо српски језик“.
Марија Стаменковић представила је пројекат Министарства просвете „Србија за Србе из региона“ и истакла да је циљ овог пројекта да се омогући квалитетно образовање националним заједницама које живе у Републици Србији. На првој сесији су говорили су и Владан Тријић, заменик управника Народне библиотеке, као и професор на Филолошком факултету на Катедри за српски језик са јужнословенским језицима проф. др Вељко Брборић.
О употреби ћирилице и ћириличких фонтова у дигиталној комуникацији говорили су Предраг Милићевић из Регистра националних интернет домена Србије, лингвиста Владо Ђукановић као и професорка на Факултету примењених уметности из Београда Оливера Стојадиновић, која је и један од оснивача Удружења „Типометар“ и аутор и ментор пројекта „Ћирилице на поклон“.
Део конференције био је посвећен улози медија и организација дијаспоре и региона у очувању српског језика и културе и представљању примера добре праксе. Своје пројекте и иницијативе представили су генерални секретар СКД „Просвјета“ Срђан Татић, председник Српског националног савјета Подгорица Момчило Вуксановић, извршна уредница дечијег листа „Бјела пчела“ Љерка Радојчић, етномузиколог-етнокореолог из АКУД Коло у Копру др Весна Бајић Стојиљковић и Иван Милетић из Српског савета Велике Британије.
Пројекте у циљу очувања језичког и културног идентитета из матичне државе представили су Маша Ђорђевић из дечијег кампа „Миа Патриа“, мултимедијални уметник др Душан Јововић, Горан Павловић из Радија Нови Сад и уредница сајта www.српскисајт.цом Душица Антић-Рашић.
Одговорна уредница панчевачког портала МОЈкрај.рс Виолета Јованов Пештанац говорила је о могућностима унапређења веб сајтова и активизму на друштвеним мрежама и најавила да ће Удружење новинара Србије расписати конкурс у децембру, на коме ће бити изабрана два сајта, којима ће бити обезбеђена бесплатна подршка.
ФОТОГРАФИЈЕ
Снимак догађаја у фул скрин формату можете погледати на You tube каналу Прес центар УНС.