Српски културни центар у Истри је по 14. пут организовао Фестивал српске културе. Сваке године фестивал је посвећен некој особи која је својим деловањем и активностима обележила српску културну сцену. Ове године ред је дошао на фронтмена музичког бенда Идоли Владу Дивљана. Разлог томе је 40 година од изласка албума Идола „Одбрана и последњи дани“ који је по неколико стручних часописа и рок критичара сматран најбољим албумом екс-ју рока.
– Влада Дивљан је значајан због великог доприноса који је дао музичкој сцени новог таласа. Он је поред музике за своју групу Идоли, писао музику за филм и позоришне комаде и због тога је оставио неизбрисив траг на музичкој сцени. С обзиром на то да смо њему посветили фестивал, на неки начин смо и Ревију српског филма, која се одржава у склопу фестивала усмерили музичкој тему. Оно што нас усмерава у правцу урбане културе јесте асимилација која највише мучи наш народ као и све друге националне мањине које живе у Хрватској. У Пули живи већ трећа генерација Срба која се доста рађа из мешовитих бракова. Концептом фестивала покушавамо да се приближимо тој публици. Нормално је да фестивал посећују и припадници других националности, а не само српске, али овим путем покушавамо да придобијемо млађе људе. Мислим да смо идејом око Владе Дивљана и темом рок музике направили добру ствар – појашњава директор Српског културног центра у Истри Милан Рашула.
На Ревији српског филма приказано је шест филмова посвећених рок музици. На отварању је пуштена „Небеска тема – прича о Влади Дивљану“, након тога „Електрични оргазам за људе будућности“, затим филм о Арсену Дедићу „Мој занат“, потом „Викторија 15“ и „Прича о Еви Браун“ док је ревија завршила филмом „Заробљено време“.
– Арсен Дедић није рок музичар, али је више пута истакао да је познати рок критичар, а есејиста Петар-Пеца Поповић, којему је посвећен филм „Заробљено време“ којим смо затворили ревију, је за Арсена рекао да је први на овим просторима кренуо са обраћањем у првом лицу једнине, односно од Арсена је кренуло „ја“ и обраћање директно слушаоцима. Филм „Викторија 15“ говори о једној младој девојци из Смедерева, сјајној бубњарки која је учествовала на више летњих радионица. За време снимања филма, имала је 15 година, а сад са 18 већ има свој рок бенд. „Прича о Еви Браун“ говори о овом познатом бечејском бенду и музици коју су снимили – прича Рашула.
Приказана и изложба фотографија са последњег концерта Ђорђа Балашевића у Новом Саду
Осим ревије филма, у оквиру 14. Фестивала српске културе у Истри, отворена је и изложба фотографија Александре Поповић Петковић из Београда која води Фабрику фотографа. Услед мера проузрокованих пандемијом коронавируса, Александра је покренула онлајн конкурсе путем апликације Зум.
– Будући да смо са Александром већ раније сарађивали, она је овај пут издвојила дела својих студената, а тема је била приступ, доживљај и савремени тренутак у музици. Такође, четвртог маја смо имали једну веома важну изложбу посвећену Ђорђу Балашевићу. Град Пула је постхумно доделио титулу почасног грађанина овом великом новосадском музичару. Иначе, треба знати да је Балашевић 2001. године имао први повратнички концерт у Хрватској, после оних дугих ратних година, баш у Пули. Одржао је сјајан концерт у Арени пред 12.000 људи и тај наступ је одрадио хуманитарно, а за Општу болницу у Пули су тад издвојена значајна финансијска средства. Иначе, сви знамо да је чувена песма „Опрости ми Катрин“ везана за Пулу па са овим градом има доста повезница. Аутор ове изложбе је фотограф из Новог Сада Ненад Михајловић који снимио пет фотографија са последњег концерта Ђорђа Балашевића у Новом Саду, на Богојављенску ноћ 2020. године. Фотографију су сјајне, било је много људи на изложби, а оно што је нас у овој ситуацији учинило посебно поноснима је то што је на отварање изложбе дошла комплетна делегација која је допутовала у Пулу из побратимљених градова из Кореје, Кине, Белгије, Аустрије, Пољске, Чешке као и из региона. Заиста је сјајно прихваћена и пропраћена у медијима – задовољно говори о изложби Милан Рашула.
Изложба о Ђорђу Балашевићу ће у Српском културном центру у Пули бити отворена до 15. маја. Сам фестивалски програм је подељен у неколико тематских целина. Овим је заокружена прва, друга ће бити почетком септембра када ће у Пулу доћи рок критичар и публициста Петар-Пеца Поповић који ће представити своје три књиге, а при том ће бити приказана и изложба фотографија о Влади Дивљану коју је радила Горанка Матић из Београда. Такође, тада ће бити пројекција још једног филма о Дивљану.
Трећа целина фестивала планирана је за половину октобра када ће у Пули гостовати „Галерија 73“ из Београда са својим уметничко-креативним тимом и том приликом ће бити уприличена изложба слика академских сликара из Београда као и књижевна трибина којом ће се заокружити тема око преминулог фронтмена Идола.