Министарство за дијаспору, Министарство културе, Удружење новинара Србије и Независно удружење новинара Србије организовали су конференцију „Медији у дијаспори, медији за дијаспору“ 24. јуна у Београду.
Више од 50 представника српских медија из дијаспоре, из 15 земаља са четири континента, окупило се на скупу који је трајао до 26. јуна.
У Међународном прес центру ТАНЈУГ-а и Медија центру НУНС-а, учесници су говорили на теме:
– Медији дијаспоре, очување националног идентитета и улога Јавног сервиса у информисању дијаспоре
– Улога, могућности и перспективе медија дијаспоре,
– Закон о дијаспори и Србима у региону – нова права и могућности медија у дијаспори и српских медија у региону,
– Улога медија дијаспоре у економском развоју Србије.
Закључци Конференције представљени су 25. јуна на „Видовданским данима дијаспоре и Срба у региону 2009“. Истог дана организован је одлазак учесника конференције у Ђавољу Варош.
Конференцију су отворили министри Срђан Срећковић и Небојша Брадић
Друга конференција медија дијаспоре и Срба у региону одржана је 24. јуна у Београду.
Извештај:
Медији у дијаспори, медији за дијаспору
Улога медија у дијаспори, очување националног идентитета и улога Јавног сервиса у информисању дијаспоре, теме су скупа на којем учествују представници медија из 15 земаља.
Више од педесет представника медија из 15 земаља дошло је у Београд на другу конференцију „Медији у дијаспори, медији за дијаспору“. Скуп су организовала Министарства за дијаспору и културу, у сарадњи са новинарским удружењима.
Ова конференција је прилика за расправу о улози и перспективи медија у дијаспори, о очувању националног идентитета, као и о улози Јавног сервиса у информисању дијаспоре.
„Присуство представника најутицајнијих медија у Србији показује да се државни врх и држава Србија никад овако озбиљно нису бавили проблематиком дијаспоре и Срба у региону“, рекао је министар за дијаспору Срђан Срећковић.
Срећковић каже да је „велики оптимиста да долази време у којем ћемо имати једну нову, одговорнију политику, која ће бити дефинисана на дуги рок од које ће користи имати и држава Србија и наши људи ма где живели“.
Министар за културу Небојша Брадић најавио је помоћ државе медијима у дијаспори.
„Помагаћемо у што је већој мери могуће и на што више начина“, обећао је Брадић и истакао да истакао је да „медији у дијаспори нису само огледно поље размене мишљења и ставова, већ нешто као пријатељ, рођак…“.
„Медији у дијаспори су у посебној мисији – без предаха: да нас који смо овде споје са нашима тамо, да нас приближе једне другима“, рекао је министар.
Генерални директор Радио-телевизије Србије Александар Тијанић критиковао је однос државе према дијаспори, оцењујући да дијаспору треба сматрати највећом српском компанијом, јер у земљу слије најмање 3,5 милијарде динара годишње.
„Новцем српских грађана плаћамо сателит да бисмо се видели у Европи. Држава нам до сада није рекла да ли је заинтересована да се закупи сателит за Аустралију, Канаду и Америку. Ја лично мислим да је то неопходно, али РТС не може то сам, новцем грађана да закупи сателит, сам да производи програм“, напоменуо је Тијанић.
Председница Независног удружења новинара Србије Надежда Гаће и доскорашњи председник Удружења новинара Србије Нино Брајовић обећали су већу помоћ струковних удружења, указавши да је она посебно важна у време економске кризе.
Брајовић је рекао да ће УНС укључити колеге из дијаспоре у израду Лексикона новинара Србије и програме професионалне едукације и нагласио да новинарима дијаспоре треба омогућити употребу грађе из архива, библиотека и јавног сервиса Србије и уступати квалитетне емисије за децу и младе, као и области културне баштине.